Yukarı Çık

ENGOT Çalışmalarının Son Durumu

Değerli meslektaşlarımız aşağıda belirttiğimiz gibi ENGOT bağlantılı ilk çalışma (IMAGYN) yeniden açılım olmazsa sonuçlanmış durumdadır. Bu çalışmanın başından sonuna kadar katılımcı tüm merkezlere gösterdikleri dayanışma için teşekkür ederiz. Daha önce belirttiğimiz gibi bu çalışma ENGOT’ta bize önemli prestij ve TRSGO’nun çalışmalardaki katkısını göz önüne alarak  diğer 9 çalışmaya katılımımızı sağlamıştır. Halihazırda bir çalışma devam etmekte diğerleri de yakın zamanda başlayacaktır. Beşinci çalışmayı (Ov53 rekürren over) Ankara Başkent Üniversitesi yönetici olarak yürütecektir. Burada önemle üzerinde durduğumuz husus çalışma yöneticilerinin maillerini kontrol ederek muhataplarına bir an önce geri dönüş sağlamalarıdır. Çalışmalar başladıkça koordinasyon zorlaşacağı için sekreterya kurma gereği ortaya çıkacaktır. Sekreterya oluşana kadar yöneticilerin zaman zaman Dr.Macit Arvas ile iletişim halinde olmaları aksaklıkların engellenmesi açısından önemlidir.

ENGOT çalışmalarının son durumu şu şekildedir:

TRSGO olarak halen 10 tane çalışmaya kabul edilmiş bulunmaktayız. Bunlar sırasıyla şöyledir.
Over kanseri ile ilgili çalışmalar:

  1. IMAGYN çalışması. Primer over kanserinde KT ve KT + immunoterapi çalışması. TRSGO da principal investigator Koç Üniversitesi. Katılan merkezler Koç, Cerrahpaşa, Çapa, Ankara Tıp, Ankara Başkent, Adana Başkent. Çalışmada vaka alımı % 99 tamamlandı. TRSGO tüm ENGOT grupları içinde en çok vaka koyan 3. Merkez oldu.
  2. DUO-O . ENGOT Ov 46 çalışması. Primer over kanserinde KT ve KT + PARP inhibitörü +immunoterapi çalışması. TRSGO da principal investigator Çukurova Üniversitesi. Katılan merkezler Çukurova, Ankara Başkent, Ege, Hacettepe. Bezmialem ve Isparta muhtemelen ilave merkez olarak çalışmaya katılacaklar. Çalışma yeni başlıyor. Hacettepe 1 olguyu taramaya aldı. Çukurova 1 olguyu taramaya aldı.
  3. ENGOT Oc43. Primer over kanserinde Kt ve KT + PARP inhibitörü + immunoterapi çalışması. TRSGO da principal investigator Çapa Tıp Fakültesi. Katılan merkezler Çapa, Antalya, Acıbadem Atakent, Etlik, Uludağ, Sakarya, Sadi Konuk, Ankara Tıp. Henüz olgu alımına başlanmadı.
  4. ENGOT Ov45 – ATHENA çalışması. Primer over kanserinde KT ve KT + İmmunoterapi. TRSGO da pricipal investigator Cerrahpaşa Tıp. Katılan merkezler Cerrahpaşa, Demetevler onkoloji, Manisa, Gazi, ZTB, Adana Başkent, Koç. Henüz olgu alımı başlamadı.
  5. Ov53 Rekürren over kanserinde KT ve targeted tedaviler. TRSGO katılıyor. Henüz merkezler belirlenmedi.

Endometriyum Kanseri ile ilgili çalışmalar:

  1. EN9. Daha önce tedavi edilmiş ileri evre veya metastatik endometrial kanserde KT ve İmmunoterapi + kinaz inhibitör tedavisi. TRSGO da principal investigator Ankara Başkent. Katılan merkezler Ankara Başkent, Antalya, Çukurova, Adana Başkent, Bursa, Ege. Henüz olgu alımı başlamadı.
  2. EN6 RUBY çalışması. Metastatik veya ileri evre primer endometriyum kanserinde KT ve KT + immunoterapi. TRSGO da principal investigator Hacettepe Tıp. Katılan merkezler Hacettepe, Çapa, Sadi Konuk, Cerrahpaşa, Gazi,Sakarya, Bezmialem. Henüz olgu alımı başlamadı.

Serviks Kanseri ile ilgili çalışmalar:

  1. ENGOT Cx8. İleri evre cx kanserinde immunoterapi çalışması. Faz 1b/2 çalışma. TRSGO da principal investigator Adana Başkent. Katılan merkezler Adana Başkent, Ankara Başkent, Çukurova, Uludağ, Demetevler Onkoloji. Henüz olgu alımı başlamadı.
  2. Cx13 Fermata çalışması.İleri evre serviks kanserinde KT ve KT + İmmünoterapi çalışması. TRSGO da principal investigator Ege Tıp. Katılacak merkezler belirlenme aşamasında
  3. Cx12. İleri serviks kanserinde KT ve İmmuonterapi. Merkezler belirlenme aşamasında.

 

Dernek Başkanı Çalışma Grubu Başkanı
Prof.Dr.Ali Ayhan  Prof.Dr.Macit Arvas