Yukarı Çık

FDA Nonavalan (dokuz valanlı) aşıyı onayladı!

FDA HPV Aşılarının Servikal Kanseri Yok Etmede Yeni Bir Yöntem Olduğunu Kanıtladı

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) nonavalan (dokuz valanlı) HPV aşısının kullanımını 10 Aralık 2014’te onaylayarak servikal kanserlerin yok edilmesinde servikal taramayla birlikte önemli bir başka rol teşkil ettiğini ortaya koymuştur.

İçerisinde yüksek riskli 7 ve düşük riskli 2 HPV virüs tipine karşı antijen bulunduran nonavalan aşı; %90’ın üzerinde servikal kanseri ve HPV bağlantılı vulva, vajina, anüs, penis ve bazı baş-boyun kanserlerini de önlemede başarılı olduğu gösterilmiştir.

Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği (TRSGO)’ne göre; HPV’ye karşı aşılanma bu türdeki kanserlerin yok edilmesinde çok etkili bir yoldur. TRSGO üyesi sağlık çalışanları olarak servikal kanserlerin ve diğer HPV bağlantılı kanserlerin primer düzeyde önlenmesi konusunun savunucusu olacağız.

TRSGO; Dünya’nın diğer önde gelen dernekleri, WHO ve IARC önerilerinde olduğu gibi, 11‑12 yaş grubundaki ergen kız ve erkeklerin aşılanmasının çok önemli ve etkili bulduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca; 9 yaşından başlayarak, 45 yaşa kadar tüm kadınlar ile 26 yaşa kadar tüm erkekler de HPV aşılarıyla aşılanabilir.

TRSGO; kılavuzlara göre servikal tarama yöntemlerinin halen devam etmesi gerektiğinin de altını çizmektedir.

Prof. Dr. Ali Ayhan (Başkan)