Yukarı Çık

Bakanlık Kanserlilere Ömür Biçti

Değerli halkımıza “Bakanlık kanserlilere ömür biçti” başlıklı haberle ilgili bilgilendirme;

20 Ocak 2015 tarihli bir gazetenin internet sitesinde yer alan “Bakanlık kanserlilere ömür biçti” başlıklı yazıda sağlık bakanlığı internet sitesinde yer alan “Türkiye’de kanser kontrolü 2014” başlıklı ve Kanser Daire Başkanı imzalı dosyaya atfen birtakım eleştirilerde bulunulduğu gözlenmiştir. Söz konusu dosyada bulunan “Bazı Kanser Türlerinin Ortalama Sağkalım Sürelerinin Dağılımı” başlığı altındaki verilen ortalama sağkalım verilerinin hastalar üzerine olumsuz etkileri olabileceğinden bahsedilmiş ve bunun hak ihlali olduğu belirtilmiştir.

Dünya’nın tüm gelişmiş ülkelerinde kanser istatistikleri hem ülke sağlık politikalarını belirlemek hem de hastaları bilgilendirmek için paylaşılması şart olan sağlık istatistiklerinin başında gelmektedir. Bu tür istatistikleri yayınlayamamak sağlığın geldiği noktanın bilinmemesi anlamı taşır ki asıl sorun budur. Yani kanser istatistiklerinin verilmesi gelişmiş bir ülke için şarttır; bugün Türkiye bu istatistikleri verebilen 20 ülke içerisine girmiştir. Dünya sağlık örgütü (WHO) ve Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) gibi kuruluşlar daha da ileri giderek 5 yılın sonunda kaç kanserlinin öleceğini dahi vermektedir (İlgili linkler aşağıdadır).

Biz ülke olarak yakın zamana kadar bu verileri bırakın yayınlamayı haberimiz dahi yokken; 2004 yılından buyana kanser kayıt sistemimizin düzgün çalışmasıyla kanser istatistiklerimizi görebilir olduk. Bu konuda emeği geçen tüm Kanser Dairesi eski-yeni çalışanlarına teşekkür edecekken ucuz politikalarla eleştirmek halkımıza daha çok zarar vermektedir.

Bu veriler kullanılarak sigara bıraktırma ve koruyucu hekimlikle ilgili destek vermesi basının temel görevi olmalıdır. Basının bu temel desteğinin tersine eleştiri içerisinde bulunması halkımıza asıl zarar veren durumdur.
Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği

İlgili linkler;

  1. (http://www.cancer.gov/statistics/find)
  2. (http://globocan.iarc.fr/Pages/online.aspx)