Dernek Tanıtım

Hoş geldiniz
Bu site Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği (Turkish Society of Gynecologic Oncology – TRSGO) tarafından jinekolojik onkoloji ile ilgilenen sağlık profesyonellerini bilgilendirmek, yeni gelişmeleri takip etmelerini sağlamak, ilgili konularda güncel haberleri duyurmak ve aynı zamanda toplumumuzu aydınlatarak kadın kanserleri konusunda farkındalığı artırmak amacı ile hazırlanmıştır.

Derneğimiz
Derneğimiz 1989 yılında jinekolojik kanserler ile ilgili kadın hastalıklar ve doğum uzmanları tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Kuruluş amacı jinekolojik onkoloji alanında yeni gelişmeleri takip etmek, kongre – kurslar düzenlemek, jinekolojik onkoloji bilimini ülkemizde yaygınlaştırmak, standartlarını oluşturmak ve toplumu bilgilendirmektir.

Jinekolojik onkoloji 2011 yılında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından ayrı bir bilim dalı olarak kabul edilmiş ve ilk etapta bu konuda yeterli çalışma süresi ve akademik yayınları olanlara jinekolojik onkolojik cerrahisi uzmanı unvanı verilmiştir. Aynı zamanda eğitici kadrosu, altyapısı ve hasta sayısı yeterli olan merkezler, eğitim merkezi olarak belirlenmiştir. Merkezi bir sınav sonrasında ilgili merkezlerde başlayan 3 yıllık eğitim sonrasında başarılı olan kadın doğum uzmanlarına jinekolojik onkolojik cerrahisi uzmanı diploması verilmeye başlanmıştır.

Üyelerimizin büyük çoğunluğunu jinekolojik onkoloji cerrahisi diploması olan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları oluşturmaktadır.

Üyelerimiz, kadın üreme organları (vulva - dış doğum yolu, vajina - doğum yolu, serviks – rahim ağzı, korpus-rahim ve over – yumurtalık) tümörlerinin korucu önlemlerinden, tedavilerinden ve tedavi sonrası takiplerinden sorumludurlar.

Amacımız
Jinekolojik onkoloji alanında bilgi birikimini en üst düzeyde tutmak, dünya bilgi birikimine katkıda bulunmak ve ilgili konularda toplumumuzun sağlık sorunlarını en üst seviyede çözümlemektir.

Bu çerçevede derneğimiz bölgesel, ulusal ve uluslararası toplantılar düzenleyerek üyelerimizin bilgi paylaşımlarına ortamlar hazırlamaktadır. Ayrıca derneğimiz uluslararası çok merkezi çalışmalara jinekolojik onkoloji merkezlerimizin katılımını sağlayarak ülkemizin ilgili alanda uluslararası görünümünü arttırmaktır.

Derneğimizin bir diğer amacı her türlü iletişim aracını kullanarak, toplumumuzu jinekolojik kanserler konusunda önleyici ve koruyucu tıp yönünden bilgilendirmek ve farkındalıklar oluşturmaktır.